Půjčovna lodí a raftů Vltava – vodácká mapa řeky Vltavy

Vodáci, chystáte-li se vyrazit na řeku Vltavu, půjčovna lodí Vltava nabízí vodákům na sjíždění Vltavy několik osvědčených vodáckých tras na 3 a více dní. Pokud byste si nevybrali z uvedených tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Vltava ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Pro sjíždění Vltavy rádi doporučíme vhodný typ kánoí (Vydra, Samba, Tukan, Baraka, Pálava) nebo rafty Colorado z naší půjčovny lodí, sdělíme aktuální informace o řece Vltavě a zodpovíme veškeré dotazy. Na stránkách půjčovny lodí Vltava a půjčovny raftů Vltava dále naleznete informace o sjízdnosti, stavu vody a průtoku Vltavy, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Vltavě. Přehledná vodácká mapa Vltavy zachycuje vodácké kempy, města a místa na řece Vltavě.

Vodácká mapa Vltavy

Vodácká mapa Vltavy

Sjíždění Vltavy – vodácké trasy na řece Vltavě

Řeku Vltavu můžeme z vodáckého hlediska rozdělit na 2 části. První částí je Horní Vltava, která se nachází nad Lipnem (2.tabulka). Většina vodáků splouvá pouze tu část Vltavy, která je pod Lipnem, začíná se ve Vyšším Brodě a obvykle se končívá v Boršově či ve Zlaté Koruně (1.tabulka). Dolní Vltavu je však možné splouvat až do Českých Budějovic příp. ještě dál. Pod Lipnem je sjíždění Vltavy vhodné pro začátečníky i pro rodiny s dětmi

Vodácké trasy na Vltavu jsou rozepsány do 2 tabulek. V první tabulce je počátek plavby vždy ve Vyšším Brodě (1.tabulka). Tato část Vltavy má oproti všem ostatním řekám tu výhodu, že se nachází pod přehradní nádrží Lipno a tím je zaručen dostatečný průtok vody, jak v období sucha, kdy přehrada upouští vodu, tak i za silných dešťů, kdy přehrada zadržuje vodu. Nejen díky tomu ji každý rok navštíví spousta vodáků, zejména červenci a první polovině srpna jich někdy bývá tolik, že si někdy není, kde postavit stan. Vltava má dostatečný spád a po celém toku hezky teče. Téměř všechny jezy jsou sjízdné. Podél Vltavy se nachází spousta kiosků a hospůdek, které vodáci hojně navštěvují. Je zde i dostatek dobře vybavených vodáckých kempů. Za zmínku určitě stojí i historické památky – klášter Vyšší Brod, hrad Rožmberk, historické centrum Českého Krumlova, hrad a zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, zřícenina Dívčí Kámen a další. Vlakové spojení je zde velmi dobré, vlaky zajíždějí do Vyššího Brodu, Českého Krumlova, Zlaté Koruny a do Boršova, navíc podél celé Vltavy jezdí i autobusy. Vltavu z Vyššího Brodu do Boršova je možné splout za 4 – 5 dní, odkud to mají vodáci kousek na vlak či autobus, který je odveze do Českých Budějovic.

Vodáckou trasu na Vltavě je možné zahájit a ukončit kdekoliv. Jedinou podmínkou naší půjčovny lodí a raftů Vltava je rozumný přístup k vodě. Můžete začít například v Rožmberku a skončit třeba ve Zlaté Koruně. Tento úsek řeky Vltavy odpovídá cca. 3 dnům plavby. Upozorňuji, že plavbu není možné ukončit v tábořišti Dívčí Kámen, který se nachází v CHKO a nedá se tam dojet autem, je tam zákaz vjezdu.

Počátek plavby na Vltavě je vždy ve Vyšším Brodě

Půjčovna lodí Vltava - začátek ve Vyšším Brodě

Ve druhé tabulce jsou uvedeny pouze trasy na horním toku Vltavy (2.tabulka), který se splouvá 1 – 2 dny. Pak bude následovat převoz z Nové Pece či Pěkné do Vyššího Brodu a plavba se bude dále plánovat podle první tabulky. Horní Vltava je zcela závislá na deštích na Šumavě. Je-li dobrá voda, dá se Horní Vltava sjíždět z Horní Vltavice, obvykle se však jezdívá z Lenory, na Soumarský most a pak do Pěkné, kde řeka zpomalí, neboť se již projevuje vzdutí Lipna. Někteří vodáci se nechávají převážet do Vyššího Brodu už z Pěkné, jiní pokračují ještě dál a jedou až do Nové Pece, odkud se pak nechají převézt. Pro sjíždění Vltavy v úseku Soumarský most – Pěkná, kde se projíždí Národním parkem Šumava, musí být dostatečný vodní stav resp. průtok vody a navíc je nutné mít povolení od NP Šumava.

Příklad – rozhodnete se vyrazit na Vltavu a na Vaši plavbu budete mít 6 dní. V případě, že bude mít řeka Vltava na jejím horním toku dostatek vody, zahájíte plavbu v Lenoře, po 2 dnech doplujete do Nové Pece, následně se necháte převézt do Vyššího Brodu, odkud za zbývající 4 dny doplujete do Zlaté Koruny či Boršova. Při plánování vodácké trasy vodákům pomůže naše přehledná vodácká mapa Vltavy.

Trasy na Horní Vltavě + převoz lodí do Vyššího Brodu

Půjčovna lodí Vltava - Horní Vltava
Půjčovna lodí Vltava - vysvětlivky