Dvoudenní sjíždění Lužnice a Sázavy

Dvoudenní výlety na Lužnici

Plánujete-li dvoudenní sjíždění Lužnice, naše půjčovna lodí nabízí několik oblíbených tras pro zkušené i začínající vodáky v okolí Tábora a Suchdola nad Lužnicí. Pro zjednodušení je na dolním toku místem počátku plavby první táborský jez Přibík u restaurace Na Brusírně nebo Harrachovka. Možných variant je ve skutečnosti mnohem více, neboť v Táboře je možné plavbu zahájit i z tábořiště U Ježka nebo z parkoviště u Čelkovického mostu. Pouze pro informaci zde uvedu, že tábořiště na Suchomelově ostrově, odkud se dala také zahájit plavba, je momentálně uzavřené. Dále nabízíme velmi oblíbené trasy ze Suchdola nad Lužnici po Staré řece a Nové řece.

Mapa Lužnice Tábor - Bechyně

Tábor – Bechyně (29,5 km) – DOPORUČUJEME

Dvoudenní výlet z Tábora od prvního táborského jezu Přibík (u hospody Na Brusírně) do Bechyně. Na celém úseku řeka protéká hlubokým zalesněným údolím, můžete se připravit na peřeje a také vás čeká 12 jezů, které jsou za normálního stavu vody téměř všechny sjízdné. První den žízní rozhodně trpět nebudete, kiosků a občerstvení je opravdu dost, i druhý den bude několik možnosti se občerstvit. Po cestě se můžete prohlédnout zříceninu hradu Přiběnice, řetězový Stádlecký most, zříceninu hradu Dobronice či zámek v Bechyni. Přespat je možné v některém z kempů na Lužničance (Country, Saloon, Stavorek) nebo Na Staré Papírně před Dobronicemi. Za vyššího stavu vody je tento úsek vhodný pro zkušenější vodáky, za normálního stavu je vhodný pro všechny vodáky.

Tábor – Dobronice (21 km)

Dvoudenní splouvání Lužnice z Tábora od prvního táborského jezu Přibík (u hospody Na Brusírně) do Dobronic. Oproti úseku z Tábora na Bechyně Vás čeká o 1 jez méně, tzn. celkem 11 jezů, dále se vyhnete i pomalejšímu úseku z Dobronic do Bechyně a ochudíte se o možnou prohlídku zámku v Bechyni. Úsek z Tábora do Dobronic se obvykle jezdívá 1 den. Dvoudenní trasa je tedy vhodná pro vodáky, kteří mají rádi hodně volnou jízdu..

Harrachovka – Bechyně (25 km)

Dvoudenní výlet z Harrachovky do Bechyně. V porovnání s úsekem z Tábora do Bechyně Vás čeká pouze 6 jezů. Po cestě je několik možností se občerstvit. Tento úsek je vhodný pro ty vodáky, kteří chtějí se vyhnout peřejím před Harrachovkou a sjíždění prvních 6 táborských jezů, případně za nízkého stavu vody, kdy jsou některé jezy nesjízdné.

Suchdol – Stará Hlína (27 km)

Půjčovna lodí Suchdol nad Lužnicí nabízí dvoudenní sjíždění Lužnice ze Suchdola do Staré Hlíny po Staré řece, kde řeka silně meandruje. Lužnice zde protéká většinou lesy, břehy jsou dost zarostlé, občas můžeme v korytě řeky najít i padlý strom, kdy je nutno kánoi přenést či přetáhnout. Tato část řeky je velmi romantická. První den Vás čeká jediný jez Pilař, který je nesjízdný. Na rozvodí pod Majdalenou se Lužnice dělí na Starou a Novou řeku. Stará řeka je původní koryto Lužnice, kde řeka opět silně meandruje. Stará řeka mívá v letních měsících problémy s vodou. Proto pokud se rozhodnete pro tento úsek, ověřte si je-li dostatek vody na vodočtu na Kazdovně. Na celém úseku řeky ze Suchdola do Staré Hlíny není moc možností k občerstvení. Úsek je za vyššího stavu vody vhodný pro zkušenější vodáky, za normálního stavu je vhodný pro všechny vodáky.

Suchdol – Lužnice (33 km)

Dvoudenní výlet ze Suchdola do Lužnice. Pokud se Vám bude chtít více pádlovat, můžete si plavbu po Staré řece prodloužit, „přepíchat“ rybník Rožmberk a po zdolání jeho hráze dojet až do Lužnice. Druhý den z Majdaleny do Lužnice je časově dost náročný.

Mapa Lužnice Suchdol - Lužnice

Suchdol – Mláka (25 km)

Dvoudenní splouvání Lužnice ze Suchdola do Mláky po Nové řece. Až po rozvodí je celý úsek řeky stejný jako v předchozích dvou případech. Na rozvodí odbočíte vpravo po Nové řece – jedná se vlastně o umělý kanál mezi Lužnicí a Nežárkou, kde řeka protéká z části zalesněnou krajinou. Úsek po Nové řece je pro vodáky méně obtížný než úsek po Staré řece.

Dvoudenní sjíždění Sázavy

Chystáte-li se dvoudenní sjíždění Sázavy, půjčovna lodí Sázava nabízí vodákům velmi oblíbenou trasu z Čerčan do Pikovic.

Čerčany – Pikovice (30 km)

Dvoudenní sjíždění Sázavy z Čerčan do Pikovic. První den na trase Čerčany – Týnec nad Sázavou Vás čeká klidnější úsek řeky, který je vhodný pro začátečníky. Během plavby překonáte 4 jezy a budete mít několik možností se občerstvit. Dále si můžete prohlédnout zříceninu hradu Zbořený Kostelec. Druhý den se můžete připravit na jeden z nejhezčích úseků Sázavy z Týnce do Pikovic. Řeka protéká hlubokým skalnatým údolím, čekají Vás peřeje s většími vlnami, hezká příroda, dále 8 jezů, z nichž většina je za normálního stavu vody sjízdných a také několik možností k občerstvení. Tento úsek řeky je vhodný pro zkušenější vodáky, zejména za vyššího stavu vody.

Mapa Sázavy Čerčany - Pikovice

Pokud uvažujete o dvoudenním sjíždění jiného úseku na Lužnici či Sázavě, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme a vymyslíme pro Vás optimální trasu.

Uvažujete-li o 3 a vícedenním vodáckém výletě na řece LužniciSázavěOtavě či Vltavě, více informací naleznete na stránce vodácké trasy.