Půjčovna lodí Otava – vodácká mapa řeky Otavy

Vodáci, chystáte-li se na Otavu, půjčovna lodí Otava nabízí vodákům několik osvědčených vodáckých tras na sjíždění Otavy na 3 a více dní. Pokud byste si nevybrali z uvedených vodáckých tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Otava Vám ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Rádi Vám sdělíme i aktuální informace o řece Otavě, pro sjíždění Otavy doporučíme vhodný typ kánoí (Vydra, Samba, Tukan) z naší půjčovny lodí a zodpovíme Vaše veškeré dotazy. Na stránkách půjčovny lodí Otava dále naleznete informace o sjízdnosti, stavu vody a průtoku Otavy, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Otavě. Přehledná vodácká mapa Otavy zachycuje vodácké kempy, města a místa na řece Otavě.

Vodácká mapa Otavy

Vodácká mapa Otavy

Sjíždění Otavy – vodácké trasy

Vodácké trasy na Otavu jsou pro větší přehlednost napsány do dvou tabulek. Plavba na řece Otavě obvykle začíná v Sušici (2. tabulka), případně nad Sušicí – Annín, Radešov či Rejštejn (1. tabulka). Úsek nad Sušicí je nejhezčím úsekem řeky Otavy. Abyste jej mohli splouvat, musí být dostatek vody. Stav vody na tomto úseku Otavy však dost kolísá a je závislý na deštích na Šumavě. Nejvíce vody zde bývá na jaře, když taje sníh. V první tabulce je v každém řádku vyznačen možný start buď z Rejštejna či Radešova či Annína. Z uvedených startovních míst na horní Otavě, která jsou kousek od sebe, se do Sušice dostanete během jednoho dne. Konkrétní místo počátku plavby na horní Otavě závisí na stavu vody a také na zdatnosti vodáků. Úsek nad Sušicí není vhodný pro začátečníky. Zbývající část Otavy se Sušice až po její soutok s Vltavou je vhodná ke sjíždění pro rodiny s dětmi i pro začínající vodáky.

Celou řeku Otavu z Rejštejna (Radešova či Annína) do Vrcovic je možné splout cca. za 6 dní (1.tabulka), případně cca. za 5 dní pokud se vyráží ze Sušice (2.tabulka). Otava se obvykle končívá v Písku před prvním jezem, odkud to mají vodáci kousek na vlak či autobus. Pokud byste rozhodli jet ze Sušice na 3 dny, příp. na 4 dny z vršku Otavy, půjčovna lodí doporučuje ukončit plavbu ve Strakonicích, odkud je dobré vlakové i autobusové spojení. Navíc se vyhnete i dvěma strakonickým jezům, které se dost obtížně přenášejí.

Vodáckou trasu na Otavě je možné zahájit a ukončit kdekoliv. Jedinou podmínkou půjčovny lodí Otava je rozumný přístup k vodě. Např. můžete začít v Horažďovicích a skončit v kempu v Putimi na soutoku Otavy s Blanicí. Tento úsek řeky Otavy odpovídá cca. 3 dnům plavby. Při plánování vodácké trasy vodákům pomůže naše přehledná vodácká mapa Otavy.

Počátek plavby na Otavě je buď v Rejštejně nebo Radešově nebo Anníně

Půjčovna lodí Otava - začátek v Rejštejně, Radešově či Anníně

Počátek plavby na Otavě je vždy v Sušici

Půjčovna lodí Otava - začátek v Sušici
Půjčovna lodí Otava - vysvětlivky