Stav vody a průtok Vltavy, aktuální sjízdnost Vltavy

Sjízdnost Vltavy závisí na průtoku a stavu vody. Aktuální stav vody a průtok řeky Vltavy ve Vyšším Brodě a Lenoře naleznete na této stránce. Podrobné informace o aktuální sjízdnosti Vltavy, jezech, kempech a tábořištích na Vltavě vám ochotně sdělí naše půjčovna lodí. Rádi poradíme s výběrem vhodného typu kánoí (Vydra, Samba, Tukan) pro splouvání řeky Vltavy, i s naplánováním vícedenní vodácké trasy či vodáckého výletu na řece Vltavě.

Sjízdnost Vltavy

Sjízdnost dolní Vltavy z Vyššího Brodu do Boršova či Českých Budějovic se řídí vodočtem ve Vyšším Brodě. Tento úsek Vltavy bývá sjízdný celoročně díky přehradní nádrži Lipno, která zajišťuje dostatečný průtok i za největšího sucha. Minimální limit je stanoven 60 cm ve Vyšším Brodě.

Uvedené limity sjízdnosti platí pro kánoe, nikoliv pro rafty, pro ty je limit sjízdnosti o několik centimetrů vyšší.

Se sjízdností Teplé Vltavy je to trochu složitější. Tam, kde Teplá Vltava protéká Šumavským národním parkem, se splouvání řídí pravidly NP Šumava, tzn. musí být splněny limity sjízdnosti a navíc je nutné mít registraci od NP Šumava – jedná se o vodáky nejčastěji splouvaný úsek Soumarský most – Pěkná – (Nová Pec). Limit sjízdnosti se řídí vodočtem na Soumarském mostě, pro úsek Soumarský most – Pěkná platí limit minimálně 50 cm na vodočtu Soumarský most. Pro úsek Lenora – Soumarský most (tento úsek neleží v NP Šumava) platí limit 45 cm na Soumarském mostě.

Úsek Lenora – Soumarský most – Pěkná – Nová Pec je možné sjíždět pouze na kánoích, nikoliv na raftech.

Podrobné Informace o dalších úsecích Teplé Vltavy naleznete na stránkách NP Šumava. Budete-li mít zájem o aktuální informace ohledně sjízdnosti dolní Vltavy, Teplé Vltavy či jednotlivých úseků Teplé Vltavy, ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a zodpovíme veškeré dotazy. 

Stav vody a průtok řeky Vltavy ve Vyšším Brodě

Stav vody Vltava - Vyšší Brod
Průtok Vltavy - Vyšší Brod

Stav vody a průtok řeky Vltavy v Lenoře

Stav vody Vltava - Lenora
Průtok Lužnice - Lenora

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav – chmi.cz

Aktuální stavy vody a průtoky na všech českých řekách najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu ZDE