Jednodenní výlety na Lužnici a Sázavě

Jednodenní výlety na Lužnici

Plánujete-li jednodenní sjíždění Lužnice, naše půjčovna lodí nabízí několik oblíbených tras pro zkušené i začínající vodáky v okolí Tábora. V Táboře je několik míst, kde je možné zahájit plavbu. Protože by nastalo mnoho možných variant, uvádíme pro zjednodušení jako místo počátku plavby první táborský jez Přibík u restaurace Na Brusírně a Harrachovku. Dalšími místy pro zahájení plavby je tábořiště U Ježka nebo parkoviště u Čelkovického mostu. Dříve se dala plavba zahájit i z tábořiště na Suchomelově ostrově, tábořiště je však momentálně uzavřené.

Mapa Lužnice Tábor - Bechyně

Tábor – Lužničanka (14 km, 3,5 – 4,5 hod) – DOPORUČUJEME

Jednodenní výlet z Tábora od jezu Přibík na Lužničanku (Bečice). Na celém úseku řeka protéká hlubokým zalesněným údolím, můžete se připravit na peřeje a také vás čeká 9 jezů, které jsou za normálního stavu vody téměř všechny sjízdné. Na tomto úseku rozhodně žízní trpět nebudete, kiosků a občerstvení je na tomto úseku opravdu dost 🙂 Po cestě se můžete prohlédnout zříceninu hradu Přiběnice. Za vyššího stavu vody je tento úsek vhodný pro zkušenější vodáky, za normálního stavu je vhodný pro všechny vodáky.

Tábor – Dobronice (21 km, 5,5 – 6,5 hod)

Jednodenní výlet z Tábora od jezu Přibík do Dobronic. Oproti úseku z Tábora na Lužničanku Vás čekají 2 jezy navíc, tzn. celkem 11 jezů. Navíc si můžete prohlédnout i řetězový Stádlecký most či zříceninu hradu Dobronice.

Harrachovka – Dobronice (16,5 km, 4 – 5 hod)

Jednodenní vodácký výlet z Harrachovky do Dobronic. Na tomto úseku Vás čeká 5 jezů a několik možností se občerstvit. Po cestě se můžete prohlédnout zříceninu hradu Přiběnice, řetězový Stádlecký most či zříceninu hradu Dobronice. Tento úsek je vhodný pro ty vodáky, kteří chtějí se vyhnout peřejím před Harrachovkou a také sjíždění prvních 6 táborských jezů, případně za nízkého stavu vody, kdy jsou některé tyto jezy nesjízdné. Úsek je za normálního stavu vody vhodný pro všechny vodáky.

Tábor – Bechyně (29,5 km, 7,5 – 8,5 hod)

Jednodenní výlet z Tábora jezu Přibík do Bechyně. Na celém úseku řeka protéká hlubokým zalesněným údolím, můžete se připravit na peřeje a také vás čeká 12 jezů, které jsou za normálního stavu vody téměř všechny sjízdné. V první polovině trasy je po cestě dost kiosků a občerstvení, i ve druhé polovině bude několik možnosti se občerstvit. Po cestě se můžete prohlédnout zříceninu hradu Přiběnice, řetězový Stádlecký most, zříceninu hradu Dobronice či zámek v Bechyni. Za vyššího stavu vody je tento úsek vhodný pro zkušenější vodáky, za normálního stavu je vhodný pro všechny vodáky.

Úsek z Tábora do Bechyně se obvykle jezdívá 2 dny. Nicméně pokud bude příznivý stav vody, bude se Vám chtít trochu máknout a odpustíte si nějaké to pivko či návštěvu památek, je možné jej splout i za jeden den.

Harrachovka – Bechyně (25 km, 6 – 7 hod)

Jednodenní vodácký výlet z Harrachovky do Bechyně. V porovnání s úsekem z Tábora do Bechyně Vás čeká pouze 6 jezů. Tento úsek je vhodný pro ty vodáky, kteří chtějí se vyhnout peřejím před Harrachovkou a sjíždění prvních 6 táborských jezů, případně za nízkého stavu vody, kdy jsou některé jezy nesjízdné. Úsek z Harrachovky do Bechyně se stejně jako úsek z Tábora do Bechyně obvykle jezdívá 2 dny.

Roudná – Tábor (16 km, 4 – 5 hod)

Pokud patříte k úplným začátečníkům, nabízíme Vám jednodenní výlet z Roudné k prvnímu táborskému jezu Přibík (u hospody Na Brusírně). Na tomto úseku řeka protéká rovinatou, luční krajinou, čekají Vás 4 jezy a několik možností se občerstvit. Po cestě si můžete prohlédnout vilu Edwarda Beneše v Sezimově Ústí.

Jednodenní výlety na Sázavě

Pokud uvažujete o jednodenním sjíždění Sázavy, nabízíme vodákům jednu z nejoblíbenějších vodáckých tras z Týnce přes Krhanice do Pikovic.

Týnec nad Sázavou – Pikovice (16 km, 4 – 5 hod)

Můžete se připravit na jeden z nejhezčích úseků řeky Sázavy. Řeka protéká hlubokým skalnatým údolím, čekají Vás peřeje s většími vlnami, hezká příroda, dále 8 jezů, z nichž většina je za normálního stavu vody sjízdných a také několik možností k občerstvení. Tento úsek řeky je vhodný pro zkušenější vodáky, zejména za vyššího stavu vody.

Mapa Sázavy Týnec - Pikovice

Uvažujete-li o vodáckém výletě na 3 a více dní na řece LužniciSázavěOtavě čí Vltavě více informací naleznete na stránce vodácké trasy.