Stav vody a průtok Sázavy, aktuální sjízdnost Sázavy

Sjízdnost Sázavy závisí na průtoku a stavu vody. Aktuální stav vody a průtok řeky Sázavy v NespekáchZruči nad Sázavou Světlé nad Sázavou naleznete na této stránce. Podrobné informace o aktuální sjízdnosti Sázavy, jezechkempech a tábořištích na Sázavě Vám ochotně sdělí půjčovna lodí Sázava. Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného typu kánoí (Vydra, Samba, Tukan) pro splouvání řeky Sázavy, i s naplánováním vícedenní vodácké trasy či vodáckého výletu na 1 den příp. 2 dny na řece Sázavě.

Sjízdnost Sázavy

Nejvíce sledovaným vodočtem na Sázavě je vodočet v Nespekách. Na něm závisí sjízdnost Sázavy od Ledče nad Sázavou až po Pikovice.

Úsek Ledeč nad Sázavou – Týnec nad Sázavou bývá obvykle sjízdný celoročně i za velmi nízkého stavu vody. Platí pro něj limit 35 cm na vodočtu v Nespekách.

Pro úsek Týnec – Pikovice se obvykle udává limit 45 cm v Nespekách. Podle našich zkušeností je tento úsek při vodočtu 45 cm už nesjízdný, a proto doporučujeme minimálně 50 cm v Nespekách pro slutí tohoto úseku.

Mezi Světlou a Ledčí se nachází vyhlášený úsek peřeje Stvořidla. Ta bývají sjízdná pouze na jaře, když taje sníh, anebo po silných deštích. Sjízdnost tohoto úseku se řídí vodočtem ve SvětléStvořidla jsou sjízdná, je-li na vodočtu ve Světlé průtok alespoň 6 m3.

Uvedené limity sjízdnosti platí pro kánoe, nikoliv pro rafty, pro ty jsou limity sjízdnosti o několik centimetrů resp. metrů kubických vyšší.

Budete-li mít zájem o aktuální informace ohledně sjízdnosti Sázavy či jednotlivých úseků Sázavy (peřeje Stvořidla, úsek Týnec – Pikovice, atd.), ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a zodpovíme veškeré dotazy. 

Stav vody a průtok řeky Sázavy v Nespekách

Stav vody Sázava - Nespeky
Průtok Sázavy - Nespeky

Stav vody a průtok řeky Sázavy ve Zruči nad Sázavou

Stav vody Sázava - Zruč
Průtok Sázavy - Zruč

Stav vody a průtok řeky Sázavy ve Světlé nad Sázavou

Stav vody Sázava - Světlá
Průtok Sázavy - Světlá

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav – chmi.cz

Aktuální stavy vody a průtoky na všech českých řekách najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu ZDE