Sjízdnost Lužnice, aktuální stav vody a průtok Lužnice

Sjízdnost Lužnice závisí na průtoku a stavu vody. Aktuální stav vody a průtok řeky Lužnice na Pilaři, v Klenovicích a v Bechyni, a limity sjízdnosti jednotlivých úseků Lužnice naleznete na této stránce. Na mapce jsou vyznačeny úseky řeky Lužnice a vybrané vodočty, podle nichž se určuje sjízdnost Lužnice na těchto úsecích. Podrobné informace o aktuální sjízdnosti Lužnicejezechkempech a tábořištích na Lužnici Vám ochotně sdělí půjčovna lodí Lužnice. Rádi poradíme i s výběrem vhodného typu kánoí (Vydra, Samba, Tukan) pro splouvání řeky Lužnice, i s naplánováním vícedenní vodácké trasy či výletu na 1 den příp. 2 dny na řece Lužnici.

Sjízdnost Lužnice

Na Lužnici nás nejvíce zajímají dva vodočty – Pilař a Bechyně. Pro horní úsek Lužnice ze Suchdola do Veselí po Staré či Nové řece je to vodočet na Pilaři, a pro dolní úsek Lužnice z Tábora do Bechyně příp. až na soutok s Vltavou je to vodočet v Bechyni.

Úsek Suchdol – Veselí po Nové řece a Nežárce bývá obvykle sjízdný celoročně i za velmi nízkého stavu vody. Platí pro něj limit minimálně 100 cm na PilařiPro Starou řeku je limit minimálně 120 cm na Pilaři, musí však být i dostatečný průtok vody na Kazdovně (vodočet za rozvodím).

Pro dolní úsek Lužnice (Tábor – Bechyně) se obvykle udává 100 cm v Bechyni. Na základě našich zkušeností postačí pro splouvání tohoto úseku 90 cm případně i méně.

Střední část Lužnice od Veselí nad Lužnicí do Tábora se řídí vodočtem v Klenovicích. Ten není z vodáckého hlediska až tak důležitý, neboť tento úsek obvykle bývá sjízdný celoročně i za velmi nízkého stavu vody.

Uvedené limity sjízdnosti platí pro kánoe, nikoliv pro rafty, pro ty jsou limity sjízdnosti o několik centimetrů vyšší.

Budete-li mít zájem o aktuální informace ohledně sjízdnosti Lužnice nebo jednotlivých úseků Lužnice (Stará řeka, úsek Tábor – Bechyně, atd.), ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a zodpovíme veškeré dotazy. 

Stav vody a průtok řeky Lužnice na Pilaři

Stav vody Lužnice - Pilař
Průtok Lužnice - Pilař

Stav vody a průtok řeky Lužnice v Klenovicích

Stav vody Lužnice - Klenovice
Průtok Lužnice - Klenovice

Stav vody a průtok řeky Lužnice v Bechyni

Stav vody Lužnice - Bechyně
Průtok Lužnice - Bechyně

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav – chmi.czAktuální stavy vody a průtoky na všech českých řekách najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu ZDE