Půjčovna lodí Sázava – vodácká mapa řeky Sázavy

Vodáci, plánujete-li vyrazit na Sázavu, půjčovna lodí Sázava nabízí vodákům několik osvědčených vodáckých tras na sjíždění řeky Sázavy na 3 a více dní. Pokud byste si nevybrali z uvedených vodáckých tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Sázava Vám ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Rádi Vám sdělíme, jakou má řeka Sázava aktuálně sjízdnost, pro sjíždění Sázavy doporučíme vhodný typ kánoí (Vydra, Samba, Tukan) z naší půjčovny lodí a zodpovíme Vaše veškeré dotazy. Na stránkách půjčovny lodí Sázava dále naleznete informace o sjízdnosti, stavu vody a průtoku Sázavy, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Sázavě. Přehledná vodácká mapa Sázavy zachycuje vodácké kempy, města a místa na řece Sázavě.

Vodácká mapa Sázavy

Vodácká mapa Sázavy

Sjíždění Sázavy – vodácké trasy

Vodácké trasy na Sázavu jsou napsány do dvou tabulek. V první tabulce jsou trasy navrženy tak, aby konec plavby byl vždy v Pikovicích. Řeka Sázava je od kempu Stvořidla (6 km nad Ledčí nad Sázavou) až po soutok s Vltavou obvykle sjízdná po celý rok. Na jejím konci se nachází krásný peřejnatý úsek Krhanice – Pikovice, který je jedním z nejoblíbenějších úseků mezi vodáky. Za vyššího stavu vody je tento úsek dost obtížný a není vhodný pro začátečníky. Velká část vodáků si plánuje svoji vodáckou trasu tak, že ukončuje svoji plavbu právě v Pikovicích. Tzn. například, pokud se rozhodnete splouvat Sázavu 5 dní a budete chtít skončit v Pikovicích, zahájili byste plavbu v Kácově. V každém z uvedených míst je možné přespat s výjimkou Ledče nad Sázavou, kde není kemp. V Ledči je tedy možné pouze zahájit plavbu během dne. Vlakové spojení podél celé řeky Sázavy je velmi dobré. Jezdí zde vláček Posázavský Pacifik, který má zastávky po několika kilometrech a staví téměř všude. Pokud je normální stav vody, je celý úsek Sázavy z kempu Stvořidla až do Pikovic vhodný i pro začátečníky. Chystáte-li na Sázavu s dětmi, je nejvhodnější sjíždět střední část Sázavy od Kácova po Zlenice.

Ve druhé tabulce jsou vodácké trasy na Sázavu navrženy tak, že plavba začíná buď ve Světlé nad Sázavou nebo v kempu Stvořidla. Úsek ze Smrčné (6 km pod Světlou) do kempu Stvořidla – peřeje Stvořidla patří k nejhezčím úsekům řeky Sázavy. Abyste jej mohli splouvat, musí být dostatek vody. Stav vody na tomto úseku Sázavy však dost kolísá a je závislý na deštích. Nejvíce vody zde bývá na jaře. Peřeje Stvořidla nejsou vhodné pro začátečníky. V případě, že jsou peřeje Stvořidla nesjízdné, začínají vodáci svoji plavbu na Sázavě v kempu Stvořidla, který se nachází pod peřejemi Stvořidla. Příklad – rozhodnete se sjíždět horní Sázavu a na Vaši plavbu budete mít 4 dny. V případě, že bude mít řeka Sázava na Stvořidlech dostatek vody, můžete zahájit plavbu ze Světlé nad Sázavou. Za 4 dny byste pak dopluli do Kácova. V případě, že na Stvořidlech bude mít Sázava málo vody, zahájíte plavbu v kempu Stvořidla a za 4 dny byste dopluli do Ratají nad Sázavou nebo do Českého Šternberka.

Vodáckou trasu na řece Sázavě je možné zahájit a ukončit kdekoliv. Jedinou podmínkou půjčovny lodí Sázava je rozumný přístup k vodě. Můžete začít například v Horce a skončit třeba v Sázavě. Tento úsek řeky Sázavy odpovídá cca. 3 dnům plavby.

Uvažujete-li o kratší trase a plánujete vodácký výlet na řece Sázavě z Týnce nad Sázavou do Pikovic na 1 den, více informací naleznete na straně jednodenní výlety. Jestliže plánujete vodácký výlet na 2 dny, další informace najdete na straně dvoudenní výlety. Při plánování vodácké trasy či výletu vodákům pomůže naše přehledná vodácká mapa Sázavy.

Konec plavby na Sázavě je vždy v Pikovicích

Půjčovna lodí Sázava - konec v Pikovicích

Počátek plavby na Sázavě je buď ve Světlé nebo v kempu Stvořidla

Půjčovna lodí Sázava - začátek ve Světlé nebo v kempu Stvořidla
Půjčovna lodí Sázava - vysvětlivky