Stav vody a průtok Vltavy, aktuální sjízdnost Vltavy

Sjízdnost Vltavy závisí na průtoku a stavu vody. Aktuální stav vody a průtok řeky Vltavy ve Vyšším Brodě a Lenoře naleznete na této stránce. Podrobné informace o aktuální sjízdnosti Vltavy, jezech, kempech a tábořištích na Vltavě Vám ochotně sdělí naše půjčovna lodí. Rádi poradíme s výběrem vhodného typu kánoí (Vydra, Samba, Tukan) pro splouvání řeky Vltavy, i s naplánováním vícedenní vodácké trasy či vodáckého výletu na řece Vltavě.

Sjízdnost Vltavy

Sjízdnost dolní Vltavy z Vyššího Brodu do Boršova či Českých Budějovic se řídí vodočtem ve Vyšším Brodě. Tento úsek Vltavy bývá sjízdný celoročně díky přehradní nádrží Lipno, která zajišťuje dostatečný průtok i za největšího sucha. Minimální limit je stanoven 60 cm ve Vyšším Brodě.

Uvedené limity sjízdnosti platí pro kánoe, nikoliv pro rafty, pro ty je limit sjízdnosti o několik centimetrů vyšší.

Se sjízdností Teplé Vltavy je to o něco složitější. Tam, kde Teplá Vltava protéká Šumavským národním parkem, se splouvání řídí pravidly NP Šumava, tzn. musí být splněny limity sjízdnosti a je nutné mít registraci od NP Šumava – jedná se o vodáky nejčastěji splouvaný úsek Soumarský most – Pěkná – (Nová Pec). Limit sjízdnosti se řídí vodočtem na Soumarském mostě, pro úsek Soumarský most – Pěkná platí limit minimálně 50 cm na vodočtu Soumarský most. Pro úsek Lenora – Soumarský most (tento úsek neleží v NP Šumava) platí limit 45 cm na Soumarském mostě.

Úsek Lenora – Soumarský most – Pěkná – Nová Pec je možné sjíždět pouze na kánoích, nikoliv na raftech.

Podrobné Informace o dalších úsecích Teplé Vltavy naleznete na stránkách NP Šumava. Budete-li mít zájem o aktuální informace ohledně sjízdnosti dolní Vltavy, Teplé Vltavy či jednotlivých úseků Teplé Vltavy, ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a zodpovíme veškeré dotazy. 

Stav vody a průtok řeky Vltavy ve Vyšším Brodě

Stav vody Vltava - Vyšší BrodPrůtok Vltavy - Vyšší Brod

Stav vody a průtok řeky Vltavy v Lenoře

Stav vody Vltava - LenoraPrůtok Lužnice - Lenora
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav – chmi.czAktuální stavy vody a průtoky na všech českých řekách najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu ZDE