Půjčovna lodí - Lužnice, Sázava, Otava Půjčovna lodí - logo

Řeka Vltava – vodácké trasy Vltava, mapa Vltavy

Vodáci, chystáte se vyrazit na Vltavu a ještě nevíte, kde zahájit plavbu a kam doplout? Půjčovna lodí Vltava nabízí vodákům několik osvědčených vodáckých tras na 3 a více dní pro splouvání řeky Vltavy. Pokud byste si nevybrali z uvedených vodáckých tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Vltava Vám ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Rádi Vám sdělíme i aktuální informace o řece Vltavě a zodpovíme Vaše veškeré dotazy. Na stránkách půjčovny lodí Vltava dále naleznete informace o stavu vody a průtoku na Vltavě, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Vltavě. Na přehledné mapě Vltavy jsou vyznačeny vodácké kempy, města a místa pro občerstvení na řece Vltavě.

Mapa Vltavy

Řeka Vltavu můžeme z vodáckého hlediska rozdělit na 2 části. První částí je Horní Vltava, která se nachází nad Lipnem (2.tabulka). Většina vodáků jezdí pouze tu část Vltavy, která je pod Lipnem, začíná se ve Vyšším Brodě a obvykle se končívá v Boršově (1.tabulka). Vltavu je však možné ji splouvat dále až do Českých Budějovic příp. ještě dál. 

Vodácké trasy na Vltavu jsou rozepsány do 2 tabulek. V první tabulce je počátek plavby vždy ve Vyšším Brodě (1.tabulka). Tato část Vltavy má oproti všem ostatním řekám tu výhodu, že se nachází pod přehradní nádrží Lipno a tím je zaručen dostatečný průtok vody jak v období sucha, kdy přehrada upouští vodu, tak i za silných dešťů, kdy přehrada zadržuje vodu. Nejen díky tomu ji každý rok navštíví spousta vodáků, zejména červenci a první polovině srpna jich někdy bývá tolik, že si někdy není, kde postavit stan. Vltava má dostatečný spád a po celém toku hezky teče. Téměř všechny jezy jsou sjízdné. Podél Vltavy se nachází spousta kiosků a hospůdek, které vodáci hojně navštěvují. Je zde i dostatek dobře vybavených vodáckých kempů. Za zmínku určitě stojí i historické památky – klášter Vyšší Brod, hrad Rožmberk, historické centrum Českého Krumlova, hrad a zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, zřícenina Dívčí Kámen a další. Vlakové spojení je zde velmi dobré, vlaky zajíždějí do Vyššího Brodu, Českého Krumlova, Zlaté Koruny a do Boršova, navíc podél celé Vltavy jezdí i autobusy. Vltavu z Vyššího Brodu do Boršova je možné splout za 4 – 5 dní, odkud to mají vodáci kousek na vlak či autobus, který je odveze do Českých Budějovic.

Vodáckou trasu na Vltavě je možné zahájit a ukončit kdekoliv. Jedinou podmínkou naší půjčovny lodí je rozumný přístup k vodě. Můžete začít například v Rožmberku a skončit třeba ve Zlaté Koruně. Tento úsek řeky Vltavy odpovídá cca. 3 dnům plavby. Upozorňuji, že plavbu není možné ukončit v tábořišti Dívčí Kámen, který se nachází v CHKO a nedá se tam dojet autem, je tam zákaz vjezdu.

Počátek plavby na Vltavě je vždy ve Vyšším Brodě

Vltava - Počátek plavby je vždy ve Vyšším Brodě


Ve druhé tabulce jsou uvedeny pouze trasy na horním toku Vltavy (2.tabulka), který se jezdí 1 – 2 dny. Pak bude následovat převoz z Nové Pece či Pěkné do Vyššího Brodu a plavba se bude dále plánovat podle první tabulky. Horní Vltava je zcela závislá na deštích na Šumavě. Je-li dobrá voda, dá se jet z Horní Vltavice, obvykle se však jezdívá z Lenory, na Soumarský most a pak do Pěkné, kde řeka zpomalí, neboť se již projevuje vzdutí Lipna. Někteří vodáci se nechávají převážet do Vyššího Brodu už z Pěkné, jiní pokračují ještě dál a jedou až do Nové Pece, odkud se pak nechají převézt. V úseku Soumarský most – Pěkná se projíždí Národním parkem Šumava, pro jehož splouvání musí být dostatečný vodní stav resp. průtok vody a navíc je nutné mít povolení od NP Šumava.

Příklad – rozhodnete se vyrazit na Vltavu a na Vaši plavbu budete mít 6 dní. V případě, že bude mít řeka Vltava na jejím horním toku dostatek vody, zahájíte plavbu v Lenoře, po 2 dnech doplujete do Nové Pece, následně se necháte převézt do Vyššího Brodu, odkud za zbývající 4 dny doplujete do Zlaté Koruny či Boršova.

Trasy na Horní Vltavě

Vltava - Horní Vltava

Legenda