Půjčovna lodí - Lužnice, Sázava, Otava Půjčovna lodí - logo

Řeka Otava – vodácké trasy Otava, mapa Otavy

Vodáci, chystáte se vyrazit na Otavu a ještě nevíte, kde zahájit plavbu a kam doplout? Půjčovna lodí Otava nabízí vodákům několik osvědčených vodáckých tras na 3 a více dní pro splouvání řeky Otavy. Pokud byste si nevybrali z uvedených vodáckých tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Otava Vám ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Rádi Vám sdělíme i aktuální informace o řece Otavě a zodpovíme Vaše veškeré dotazy. Na stránkách půjčovny lodí Otava dále naleznete informace o stavu vody a průtoku na Otavě, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Otavě. Na přehledné mapě Otavy jsou vyznačeny vodácké kempy, města a místa pro občerstvení na řece Otavě.

Mapa Otavy

Vodácké trasy na Otavu jsou pro větší přehlednost napsány do dvou tabulek. Plavba na řece Otavě obvykle začíná v Sušici (2. tabulka) případně nad Sušicí – Annín, Radešov či Rejštejn (1. tabulka). Úsek nad Sušicí je nejhezčím úsekem řeky Otavy. Abyste jej mohli splouvat, musí být dostatek vody. Stav vody na tomto úseku Otavy však dost kolísá a je závislý na deštích na Šumavě. Nejvíce vody zde bývá na jaře, když taje sníh. V první tabulce je v každém řádku vyznačen možný start buď z Rejštejna či Radešova či Annína. Z uvedených startovních míst na horní Otavě, která jsou kousek od sebe, se do Sušice dostanete během jednoho dne. Konkrétní místo počátku plavby na horní Otavě závisí na stavu vody a také na zdatnosti vodáků. Úsek nad Sušicí není vhodný pro začátečníky.

Celou řeku Otavu z Rejštejna (Radešova či Annína) do Vrcovic je možné splout cca. za 6 dní (1.tabulka), případně cca. za 5 dní pokud se vyráží ze Sušice (2.tabulka). Otava se obvykle končívá v Písku před prvním jezem, odkud to mají vodáci kousek na vlak či autobus. Pokud byste rozhodli jet ze Sušice na 3 dny, příp. na 4 dny z vršku Otavy, půjčovna lodí doporučuje ukončit plavbu ve Strakonicích, odkud je dobré vlakové i autobusové spojení. Navíc se vyhnete i dvěma strakonickým jezům, které se dost obtížně přenášejí.

Vodáckou trasu na Otavě je možné zahájit a ukončit kdekoliv. Jedinou podmínkou naší půjčovny lodí je rozumný přístup k vodě. Např. můžete začít v Horažďovicích a skončit v kempu v Putimi na soutoku Otavy s Blanicí. Tento úsek řeky Otavy odpovídá cca. 3 dnům plavby.


Počátek plavby na Otavě je buď v Rejštejně nebo Radešově nebo Anníně

Otava - Počátek plavby je buď v Rejštejně nebo Radešově nebo Anníně

Počátek plavby na Otavě je vždy v Sušici

Otava - Počátek plavby je vždy v Sušici

Legenda