Půjčovna lodí - Lužnice, Sázava, Otava Půjčovna lodí - logo

Řeka Lužnice – vodácké trasy Lužnice, mapa Lužnice

Vodáci, chystáte se vyrazit na Lužnici a ještě nevíte, kde zahájit plavbu a kam doplout? Půjčovna lodí Lužnice nabízí vodákům několik osvědčených vodáckých tras na 3 a více dní pro splouvání řeky Lužnice. Pokud byste si nevybrali z uvedených vodáckých tras, neváhejte nás kontaktovat, půjčovna lodí Lužnice Vám ochotně poradí s naplánováním vodácké trasy. Rádi Vám sdělíme i aktuální informace o řece Lužnici a zodpovíme Vaše veškeré dotazy. Na našich stránkách dále naleznete informace o stavu vody a průtoku na Lužnici, jezech i vodáckých kempech a tábořištích na Lužnici. Na přehledné mapě Lužnice jsou vyznačeny vodácké kempy, města a místa pro občerstvení na řece Lužnici.

Mapa Lužnice

Vodácké trasy na Lužnici jsou napsány do 3 tabulek. Plavba na řece Lužnici obvykle začíná v Suchdole nad Lužnicí (1. a 2. tabulka). Řeku Lužnici je možné splouvat až po soutok s Vltavou příp. až do Týna nad Vltavou. V první tabulce je navržena vodácká trasa po Staré řece, ve druhé tabulce pak po Nové řece a Nežárce. Vodáci, kteří splouvají Lužnici cca. 7 dní, zpravidla svoji plavbu ukončují v Bechyni, odkud jezdí vlaky do Tábora a autobusy na Prahu. V Bechyni je možné pouze ukončit plavbu, není možné tam přespat, neboť tam není kemp. Vodáci, kteří chtějí přespat u Bechyně, mohou využít kemp Nad Jezem v Nuzicích (cca. 4,5 km pod Bechyní) nebo tábořiště Na Říhovkách (cca. 1 km před Bechyní). Upozorňuji, že do tábořiště Na Říhovkách se nedá dostat autem, neboť je na opačném břehu než příjezdová cesta. Na druhý břeh řeky se dá přejet na pramici. Žádný další kemp či tábořiště u Bechyně už není, kemp Lišky i kemp Židova struha už nejsou v provozu. Při 5-denním splouvání řeky Lužnice vodáci obvykle končívají v Táboře (případně jeho okolí), odkud je dobré vlakové i autobusové spojení. Rychlíky staví i ve Veselí nad Lužnicí i Soběslavi, v těchto městech obvykle ukončují plavbu ti vodáci, kteří jedou na Lužnici na 3 resp. 4 dny. Celá řeka Lužnice je za normálního stavu vody vhodná i pro začínající vodáky.

Značná část vodáků jezdí pouze dolní Lužnici, k nejvyhledáva­nějším patří úsek z Tábora do Bechyně, kde je nejvíce jezů a peřejí z celé Lužnice. Za normálního stavu vody jsou téměř všechny jezy sjízdné. Ve 3. tabulce jsou navrženy vodácké trasy pro 3 – 5 denní splouvání středního a dolního toku Lužnice – z Veselí nad Lužnicí do Bechyně příp. až do Týna.

Protože úsek Lužnice mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem patří k pomalejším, nechávají si někteří vodáci, kterým se nechce moc pádlovat, převézt lodě z Veselí (případně i z jiného kempu) do Tábora. V 1. a 2. tabulce je v dolní části navržena vodácká trasa na 5 resp. 6 dní s převozem lodí. Zmiňovaný převoz lodí, bagáže i vodáků je naše půjčovna lodí schopna zajistit.

Vodáckou trasu na Lužnici je možné zahájit a ukončit kdekoliv, kde je rozumný přístup k vodě. Např. můžete začít v Majdaleně a skončit v Táboře. Tento úsek řeky Lužnice odpovídá cca. 4 dnům plavby.

Uvažujete-li o kratší trase a plánujete vodácký výlet na řece Lužnici na 1 den, více informací naleznete na straně jednodenní výlety. Jestliže plánujete vodácký výlet na 2 dny, další informace najdete na straně dvoudenní výlety.


Počátek plavby na Lužnici je vždy v Suchdole – varianta Stará řeka

Počátek plavby je vždy v Suchdole - varianta Stará řeka

Počátek plavby na Lužnici je vždy v Suchdole – varianta Nová řeka + Nežárka

Počátek plavby je vždy v Suchdole - varianta Nová řeka + Nežárka

Varianty na 3 – 5 dní pro splouvání středního a dolního toku Lužnice

Varianty na 3 - 5 dní pro splouvání středního a dolního toku Lužnice

Legenda